24th Annual Award Winners (Honored April 17-18, 2018)

Category Size  Organization
A 1 Nucor Cold Finish Wisconsin
A 2 Gusmer Enterprises, Inc.
A 3 Husky Energy-Superior Refinery
A 4 Oshkosh Defense, LLC – North Plant
A 5 Linetec
B 1 NextEra Energy Point Beach Nuclear Plant
C 1 Lakehead Painting Company, Inc.
C 2 Bassett Mechanical
C 3 The Boldt Company
D 1 Husky Energy-Superior & Rhinelander Terminals
D 2 ITU Absorb Tech
D 3 Colony Brands, Inc.

23rd Annual Award Winners (Honored April 11-12, 2017)

Category Size  Organization
A 1 USG Structural Technologies, LLC
A 2 Oshkosh Defense, LLC-West Plant
A 3 Calumet Superior, LLC-Superior Refinery
A 4 ABB, Inc.
A 5 Oshkosh Defense, LLC-Harrison Street Facility
A 6 Fincantieri Bay Shipbuilding
B 1 NextEra Energy Point Beach Nuclear Plant
C 1 Lakehead Painting Company, Inc.
C 2 The Boldt Company
D 1 Viking Gas Transmission
D 2 ITU Absorb Tech

 

 

22nd Annual Award Winners (Honored May 17-18, 2016)

Category Size  Organization
A 1 USG Structural Technologies, LLC
A 2 USG Interiors, Inc.
A 3 Kwik Trip Dairy
A 4 Agropur, Inc.
A 5 Teel Plastics
A 6 Phillips-Medisize Custom
A 7 Phillips-Medisize Phillips Medical
A 8 Cummins Emissions Solutions
A 9 Mercury Marine
B 1 We Energies
B 2 Alliant Energy – Wisconsin Power & Light
C 1 Lakehead Painting Company, Inc.
C 2 Tweet/Garot Mechanical, Inc.
D 1 Viking Gas Transmission
D 3 Colony Brands, Inc.

 21st Annual Award Winners (Honored April 20-22, 2015)

Category Size  Organization
A 1 USG Structural Technologies, LLC
A 2 Agropur Inc.
A 3 Phillips-Medisize Corp. – Design Development Center
A 4 Teel Plastics, Inc.
A 5 Chr. Hansen, Inc.
A 6 Phillips-Medisize Corp. – Phillips Medical
A 7 Tyco Fire Protection Products
B 1 Alliant Energy – Wisconsin Power & Light
C 1 Lakehead Painting Company, Inc.
C 2 Northeast Asphalt, Inc.
C 3 The Boldt Company
D 1 Energis High Voltage Resources, Inc.
D 2 ITU AbsorbTech, Inc.
D 3 Colony Brands, Inc. 

20th Annual Award Winners (Honored April 28-29, 2014)

Category Size Organization
A 1 Fitesa Green Bay
A 2 Agropur Inc.
A 3 Expera Specialty Solutions – Nicolet Mill
A 4 Wausau Window and Wall Systems
A 5 GE Healthcare – Madison
A 6 Neenah Foundry
B 1 Alliant Energy – Wisconsin Power & Light
C 1 Lakehead Painting Company, Inc.
C 2 Bassett Mechanical
C 3 Azco Inc.
D 1 Flint Hills Resources
D 2 Warehouse Specialists, Inc.
D 3 Colony Brands, Inc.

19th Annual Award Winners (Honored April 23-24, 2013)

Category Size  Organization
A 1  Menasha Packaging Company LLC – Green Lake Plant
A 2  Mercury Marine – Plant 36 Racing
A 2  USG Interiors LLC
A 3  Agropur Inc. – Little Chute
A 4  Cummins Filtration, Inc.
A 4  Phillips-Medisize – Phillips Medical – Menomonie
A 5  ABB Inc. – New Berlin Campus
A 6  Georgia-Pacific, Green Bay Broadway
B 1  Wisconsin Public Service – Pulliam Power Plant
B 2  Alliant Energy – Wisconsin Power and Light Company
B 2  NSP Wisconsin – Xcel Energy
C 1  Lakehead Painting Company, Inc.
C 2  VJS Construction Services, Inc.
C 3  Tweet/Garot Mechanical, Inc.
C 4  The Boldt Company
D 1  Energis High Voltage Resources, Inc.
D 2  Leicht Transfer & Storage Co.
D 3  ITU Inc.

18th Annual Award Winners (Honored April 17, 2012)

Category Size  Organization
A 1  Georgia Pacific Green Bay Broadway
A 2  GE Healthcare
A 3  Phillips Medical
A 4  MAG – IAS, LLC
A 5  Dillman Equipment, a division of Astec, Inc.
A 6  Campbell Soup Supply Co. LLC
B 1  We Energies
B 2  Viking Gas Transmission
C 1  J.F. Ahern Co
C 2  Tweet/Garot Mechanical, Inc.
C 3  Scheck Mechanical Wisconsin Corporation
D 1  Colony Brands, Inc.
D 2  RGL Specialty Services, LLC
D 3  Phillips Plastics Corporation – Operations Center

17th Annual Award Winners (Honored May 17, 2011)

Category Size  Organization
A 1  Fiberweb
A 1  Phillips Plastics Corporation – Design Development  Center
A 2  Amerequip Corporation
A 3  Siemens Water Technologies
A 4  GE Healthcare – Electric Avenue
A 5  GE Healthcare
B 1  NSP Wisconsin – Xcel Energy
C 1  Northern Electric Inc.
C 2  Suburban Electrical Engineers/Contractors, Inc.
C 3  Tweet/Garot Mechanical, Inc.
C 4  The Boldt Company
D 1  Flint Hills Resources – Terminal Operations
D 2  Monsanto Company Middleton Campus
D 3  ITU, Inc.
D 3  Enbridge Energy (US), Inc.

16th Annual Award Winners (Honored April 27, 2010)

  • 2009 Award Winner Profile Booklet
Category Size Organization
A 1  Campbell Soup Supply Company LLC
A 2  USG Interiors, Inc.
A 3  Cummins Filtration
A 4  Rockwell Automation
A 5  Phillips Plastics Corporation
B 1  We Energies Port Washington Generating Station
B 2  Alliant Energy
C 1  Northern Electric Inc.
C 2  Great Lakes Roofing Corporation
C 3  Tweet/Garot Mechanical, Inc.
C 4  The Boldt Company
D 1  Flint Hills Resources – Terminal Operations
D 2  Monsanto Company Middleton Campus
D 3  Warehouse Specialists, Inc.
D 4  The Swiss Colony, Inc.

15th Annual Award Winners (Honored May 19, 2009)

  • 2008 Award Winner Profile Booklet
Category Size Organization
A 1  Fiberweb
A 2  USG Interiors, Inc.
A 3  Siemens Water Technologies
A 4  Mag Giddings & Lewis
A 5  Springs Window Fashions, LLC
B 1  We Energies Port Washington Generating Station
B 2  Superior Water Light and Power
B 4  Alliant Energy – Wisconsin Power & Light
C 1  Northern Electric Inc.
C 2  VJS Construction Services
C 2  Suburban Electrical Engineers/Contractors, Inc.
C 3  Mortenson Construction
C 4  AZCO, Inc.
D 1  Phillips Plastics Corporation – Tech Center
D 2  Monsanto Company Middleton Campus
D 3  Warehouse Specialists, Inc.
D 4  GE Healthcare Clinical Systems-Tower Avenue

14th Annual Award Winners (Honored April 29, 2008)

  • 2007 Award Winner Profile Booklet
Category Size Organization
A 1  Fiberweb
A 2  Kimberly Clark Corp./Neenah Nonwovens
A 3  Inland Label and Marketing Services
A 3  Kimberly Clark Corp.
A 4  ABB Inc.
A 5  GE Healthcare Clinical Systems-Tower Avenue
A 5  GE Healthcare Waukesha South
B 2  Green Bay Metropolitan Sewerage District
B 3  American Transmission Company
B 4  We Energies
C 1  Northern Electric, Inc.
C 2  Suburban Electrical Engineers/Contractors, Inc.
C 3  Tweet/Garot Mechanical, Inc.
C 4  The Boldt Company
D 1  Flint Hills Resources-Terminal Operations
D 2  Monsanto Company-Middleton
D 3  Miller Compressing Company
D 4  Mercy Health System

13th Annual Award Winners

  • 2006 Award Winner Profile Booklet
Category Size Organization
A 1  Grande Custom Ingredients Group Friendship
Facility
A 2  OMNOVA Solutions Inc.
A 3  Kimberly-Clark Corporation Neenah Nonwovens
A 4  Inland Label & Marketing Services
A 5  Phillips Plastics Corporation – Custom Facilities
A 6  Rockwell Automation
A 6  GE Healthcare-Magnetic Resonance
B 1  Plainfield Trucking, Inc.
B 2  Finlay Industries, Inc.
B 3  Enbridge (U.S.) Inc
B 4  WE Energies
B 4  Alliant Energy-Wisconsin Power & Light
C 1  Great Lakes Roofing Corporation
C 2  Suburban Electrical Engineers/Contractors, Inc.
C 3  Tweet-Garot Mechanical, Inc.
C 4  The Boldt Company
C 4  AZCO INC.
D 1  Good Hope Manor Milwaukee, L.L.C.
D 2  Monsanto Company Agracetus Campus
D 3  Miller Compressing Company
D 4  The Swiss Colony, Inc.

12th Annual Award Winners

  • 2005 Award Winner Profile Booklet
Category Size Organization
A 1  BBA Fiberweb
A 2  Inland Label and Marketing Services
A 3  Tufco Technologies, Inc.
A 4  Springs Window Fashions, LLC
A 4  GE Healthcare, Clinical Systems Tower Ave.
B 1  Abrams Lumber Company
B 2  Kwik Trip Distribution Center
B 3  Eggers Industries, Inc.
B 4  Alliant Energy-Wisconsin Power & Light
C 1  Great Lakes Roofing Corporation
C 2  M.A. Mortenson Company
C 3  Bassett Mechanical
C 4  The Boldt Company
D 1  Phillips Plastics Corporation – Operations Center
D 2  Monsanto Company, Agracetus Campus
D 3  Earthtech – A Tyco International LTD Company
D 4  The Swiss Colony, Inc.

 11th Annual Award Winners

  • 2004 Award Winner Profile Booklet
Alliant Energy – Wis Power & Light
C.R. Meyer & Sons Company
Earth Tech
Fresh Brands Dist. Inc.
GE Healthcare Information Technologies
Good Hope Manor – Milwaukee
Green Bay Metropolitan Sewage District
Kilgust Mechanical Inc.
Martin Petersen Company
Monsanto – Janesville Soybean Research
Monsanto Co. Agracetus Campus
Northern Electric Inc.
Northwest Hardwoods – Onalaska
The Swiss Colony
Town & Country Electric div of Faith Tech. Inc.
US Filter/Zimpro, Inc.
USG Interiors Inc.

10th Annual Award Winners

  • 2003 Award Winner Profile Booklet
Phillips Plastics Corporation Magnesium Injection Molding
Rockwell Automation
Inland Printing Company, Inc.
Springs Window Fashions LP
Monsanto Company Soybean Breeding
Butternut Veneers, Inc. Besse Forest Products Group
Enbridge (U.S.) Inc.
Alliant Energy Wisconsin Power and Light
Madison Gas and Electric
Great Lakes Roofing Corporation
Kraemer Brothers, LLC
Tweet-Garot Mechanical, Inc.
J.F. Ahern Co.
Rib Lake HealthCare Center
PARTS NOW! LLC
ABS Global, Inc.
Covance Laboratories Inc.

9th Annual Award Winners

  • 2002 Award Winner Profile Booklet
Alliant Energy-Wisconsin Power and Light
Blain’s Farm and Fleet of Platteville
The Boldt Company
Eggers Industries—Neenah Division
Geo. M. Hougard & Sons, Inc.
Great Lakes Roofing Corporation
Green Bay Metropolitan Sewerage District
Johnsonville Sausage LLC-Riverside Facility
Marinette County
Northwest Hardwoods
Phillips Plastics Corporation-Metal Injection Molding
Ranch Community Services, Inc.
Rockwell Automation-Ladysmith
Springs Window Fashions LP-Middleton Plant
Tweet-Garot Mechanical, Inc.
University Hospital and Clinics
We Energies

8th Annual Award Winners

  • 2001 Award Winner Profile Booklet
Alliant Energy/Wisconsin Power & Light
AZCO, Inc.
Banta Specialty Converting LLC
The Boldt Company
Community Memorial Hospital
Cummins Great Lakes, Inc.
Eggers Industries – Neenah Division
Great Lakes Roofing Corporation
K-Tech Kleening Systems, Inc.
Little Rapids Corporation – Shawano Mill
Louisiana Pacific Corporation
Procter & Gamble Paper Products Co.
Rib Lake Health Care Center
Suburban Electrical Engineers/Contractors, Inc.
Tufco Technologies
Viking Gas Transmission Company
VPI, LLC – Medical Products Division

7th Annual Award Winners

  • 2000 Award Winner Profile Booklet
ABS Global, Inc.
Agracetus Campus, Monsanto Company
Aldag/Honold Mechanical, Inc.
Alliant Energy-Wisconsin Power & Light Co.
The Company Store Distribution Center
Green Bay Metropolitan Sewerage District
J.F. Ahern Co.
Marion Plywood Corp.
Northern Electric Inc.
Sauk County Emergency Government
Sentry Equipment Corp.
Tweet/Garot Mechanical, Inc.
US Filter Zimpro Products
Valley Packaging Industries, Inc.
Viking Gas Transmission Company
Watertown Hops Company-Division of Miller Brewing Company

6th Annual Award Winners

Alliant Energy/Wisconsin Power and Light
American Packaging Corporation
BASF Corporation
Dean Health System
D.L. Gasser Construction, Division of Mathy Construction Co.
Green Bay Metropolitan Sewerage District
Great Lakes Roofing Corporation
Hydrite Chemical Co.
Marion Plywood Corporation
Rockwell Automation
School District of Eleva-Strum
Todd’s Redi-Mix Concrete LLC
Town and Country Electric, Inc.
Tweet/Garot Mechanical Inc.
Vulcan Brunswick Bowling Pin Company

5th Annual Award Winners

BASF Corporation
CBC Coating, Inc.
American Packaging Corporation
McCain Foods USA
Great Lakes Roofing Corporation
Corrigan’s Custom Built Structures
Azco, Inc.
J.F. Ahern Co.
Viking Gas Transmission Company
Georgia-Pacific Corporation
American Materials Corporation
Alliant Energy Corp./WP&L
Anamax Corporation
UW Hospital & Clinics

4th Annual Award Winners

Heresite Protective Coatings, Inc.
GS Electric
Hillshire Farm & Kahn’s
Flambeau Mining Company
Pluswood/International Paper
Alliant (WP&L)
Great Lakes Roofing Corporation
Aldag/Honold Mechanical, Inc.
Azco, Inc.
Town & Country Electric, Inc.
CleanPower, Inc.
UW Hospital and Clinics

3rd Annual Award Winners

Printworks, Inc.
International Paper – Akrosil Division
Georgia-Pacific Corporation
MillFab, Inc.
Green Bay Metropolitan Sewerage District
Wisconsin Power & Light Co.
Oscar J. Boldt Construction Company
Eller Media Company
Olin Corporation
UW Hospital and Clinics

 

2nd Annual Award Winners

Label Products & Design Inc. – Subsidiary of Northstar Print
3M Cumberland Plant
Procter & Gamble Paper Products Co. – Facial Fabric/Conditioner
Flambeau Mining Company
Green Bay Metropolitan Sewerage District
Jefferson Cold Storage Corporation
Eller Media Company
Olin Corporation’s Badger Army Ammunition
RMT Inc.
Consolidated Papers, Inc. – Stevens Point Division
Parker Pen USA Ltd.

1st Annual Award Winners

Burlington Air Express
Church Mutual Insurance Company
Fru-Con Construction Corporation
Tekra Corporation
Wisconsin Public Service Corporation